« Atgal į renginius

Visos Japonijos kendo federacijos siunta pasiekė adresatą (III)

iCal importas
Pradžia:
1970-01-01 00.00

[Prieš tai ėjusi dalis ČIA]

… Po kendo demonstracijos, kurią susirinkusiai auditorijai parodė Lietuvos kendo rinktinės nariai, japonų delegacijai buvo pasiūlyta pažintinė programa. Manyčiau, šiandien – kovo 11-ąją – šiai daliai kaip tik laikas pasirodyti :)

Kendo – japonų tautinis “kultūrinis produktas”, kuris tik praeitame amžiuje tapo bendrapasaulinio kultūros paveldo dalimi.

Savo pažintine programa mes norėjome supažindinti ambasados darbuotojus su nedidele mūsų tautos paveldo dalimi.

Mes studijuojame kendo, tačiau neturime užmiršti, koks yra mūsų istorinis-karinis palikimas. Jei kažkada nebūtume ginklu atsilaikę, kažin ar iš viso būtume šiandien… ir vargu ar studijuotume kendo.

Kpt. E. Čiūtas išsamiai ir aiškiai papasakojo svečiams apie DLK Algirdo laikų elitinio kario ginkluotę ir supažindino su pagal autentiškus artefaktus atkurtomis ginklų replikomis, kurios naudojamos LK Garbės sargybos kuopos karių per įvairias ceremonijas.

Be abejo, į jokias tiesiogines sąsajas tarp skirtingų kultūrų šiame pristatyme nepretendavome. Gretinti ir vesti analogijas tarp “kalavijo ir katanos” nėra korektiška ir kažin ar turi prasmės. Tačiau svarbiausias akcentas – parodant skirtumus, suteikti abipusės informacijos ir rasti bendrų požiūrio taškų.

Kad japonų kultūrinėje atmintyje vyrauja kitoks ginklo supratimas, galima buvo pastebėti, kai II sekretorė, paprašiusi leidimo paimti kalaviją, laikė jį dviem rankomis. Ir ne vien dėl to, kad europinio tipo vienrankis kalavijas aiškiai neskirtas japoniško sudėjimo žmogui, bet ir dėl to, kad ilgojo kardo valdymas viena ranka skydo nevartojusiems japonams yra ne visai suvokiamas dalykas :)

Tačiau kita pusė pamatė, kad lietuviai turi,  saugo ir gerbia savo, kaip “karių tautos”, praeitį.

Po keleto klausimų ir atsakymų ambasadorė paliko kendokas, kurie pradėjo bendrą treniruotę, o su likusiomis viešniomis dar kurį laiką vyko neformalus pokalbis. II sekretorė labiau domėjosi kariuomene, jos uniforma ir salėje esančia fotoekspozicija, o vertėja, stebėdama dirbančius kendokas, šiek tiek pasitikslino dėl kai kurių esminių klausimų ir gavo progą įsitikinti, kad kendo nėra vien brutalus daužymasis garsiai rėkiant :)

…Dar kartą dėkui visiems susirinkusiems: garbiems svečiams, klubų vadovams, kendokoms, japonų kultūros klubo “Hashi” nariams – visiems, kurie palaikė kendo idėją tądien. Ataskaita apie įvykį  bus nusiųsta AJKF generaliniam sekretoriui p. A. Kurose kartu su asociacijos padėka.

/LKA valdybos pirmininkas