Naujienos

II-ajame Japonijos kultūros festivalyje

prieš 10 metų

Birželio 9-12 d. į „Litexpo“ parodų rūmus Vilniuje atkeliavo Tekančios Saulės šalies menai. II-ajame Japonijos kultūros festivalyje bei VI-ojoje Tarptautinėje bonsai ir suiseki parodoje buvo pademonstruota net 20 Japonijos meno šakų. Festivalis skirtas Lietuvos – Japonijos diplomatinių santykių atkūrimo dvidešimtmečiui, sutraukė daug žiūrovų.

Iš klasikinių japoniškų kovos menų šiais metais buvo demonstruota aikido (Aikikai ir Iwama ryu), kyudo – šaudymo iš lanko menas, ir be abejo, kendo, kurį atstovavo Lietuvos kendo asociacija.

Kendo pasirodymams dienotvarkėje buvo skirtas ketvirtadienis ir sekmadienis.

  • Pirmasis pasirodymas – darbo dieną, 15 val. Atrodė, kad jis gali būti tik simbolinis… Bet žiūrovų buvo gausu, o erdvės trūkumą organizatoriai išsprendė greitai: aptarnaujantis personalas nuėmė tris priekines kėdžių eiles ir jau galima buvo daryti kendo – tik, aišku, ant betoninių grindų negalima buvo atlikti fumikomi.

Tačiau esmė ne šioje specifinėje detalėje.

„Mūsų tikslas – parodos lankytojui pademonstruoti ne tik unikalius eksponatus, bet ir suteikti galimybę betarpiškai pabendrauti su žinomais meistrais, pasimokyti iš jų ir pamatyti, kaip gimsta vienas ar kitas meno kūrinys. Labai svarbu, kad kiekvienas žmogus, norėdamas užsiimti konkrečia meno šaka, žinotų, koks jo laukia sunkus kelias, kad pasiektų tobulybę“,- renginio pristatyme sakė parodos idėjos autorius bei organizatorius Bonsai studijos „Sensei“ įkūrėjas alytiškis Kęstutis Ptakauskas.
Būtent vadovaujantis šia koncepcija, buvo nuspręsta ketvirtadienio pasirodyme nedaryti vien “plikos” kendo demonstracijos. Iš tiesų, kendo šarvus, pagrindinius kirčius daug kas yra jau matę. Bet kodėl jie atliekami taip, o ne kitaip? Kuo skiriasi kirtis shinajumi nuo kirčio katana?… Kame viso to “lakstymo garsiai rėkiant” tikslas?..

"Bokuto ir shinajus yra katanos atitikmenys, tačiau visų jų parametrai, naudojimas ir kirčio pobūdis skiriasi vienas nuo kito".

Taigi su Trijėga KenYuKai nariais siekėme pateikti auditorijai paskaitą-pokalbį su kendo elementų intarpais (kur buvo apžvelgtas trumpas istorinis ekskursas, siekiant išsiaiškinti, kodėl kendo šiandien toks, koks yra. Be to, taip išvengėme tam tikro “kultūrinio auditorijos šoko”.
Motyvavome ne per egzotiką ir aprangą, bet aiškiai pasakėme – veikla sunki, tačiau duoda rezultatų (tas matėsi per kontrastą, kai tą patį kirikaeshi pirma darė rinktinės nariai Mykolas su Raminta, o po to du naujokai).

  • Sekmadienį vyko antras LKA klubų pasirodymas – jame  dalyvavo trijų LKA klubų  (VUKK, Trijega KenYuKai, Vilniaus kendo centras) nariai.

Grindinys nelabai tiko pilnavertei kendo subtilybėmsi, tačiau žiūrovus domino bendra kendo esmė.

Pasirodymo tikslas buvo trumpai supažindinti parodos lankytojus su kendo raida, treniruočių metodika ir pagrindinėmis kendo technikomis. Technikų aiškinimas pavyko gan sklandžiai, nepaisant visiškai pasirodymui netinkamo grindinio. Pirma jos buvo demonstruojamos bokkenais, vėliau – tų pačių technikų analogija kovojant šarvuose.  Kovotojų kiai žiūrovai sutiko natūraliai ir be sutrikusių šypsenų. Matyt tam įtakos turėjo prieš Kendo pasirodymą vykusi paskaita apie Kyudo, kurios metu buvo rodoma trumpa filmo iškarpa apie kovinį Kyudo. Tiesa pasakius, garsus kiai tapo priemone, sutraukusia dar būrį žiūrovų iš atokiausių, įprastai tylios ir ramios, parodos kampelių. Pasirodymo pabaigoje vyko keletas laisvų kovų, kuriomis LKA klubai ir baigė savo pasirodymą.

  • Kas pavyko?

- Užmegzti gyvą kontaktą su auditorija.
- Supažindinti su nacionaline kendo organizacija – LKA asociaciją, jos klubais ir personalijomis.
- pabrėžti kendo nekomercinę pusę, o taip pat tai, kad kiekvienas gali užsidėti šarvus, bet nuo to kendoka netampama..

Po ketvirtadienio paskaitos prie kamizos - garbingiausios renginio vietos.

Dėkojame visiems dalyvavusiems ir atvykusiems padėti bei palaikyti.

/D. Sutkus

/K. Belazaras

Rašyti komentarą